pslt20-cricket-app

ICC Men’s T20 World Cup 2022 Fixtures

Cricknock brings all the details you need to know about the T20 World Cup 2022 fixture.

T20 World Cup Groups

First round

Group A: Namibia, Sri Lanka, Netherlands, and United Arab Emirates

Group B: West Indies, Scotland, Ireland, and Zimbabwe

Super 12

Group 1: Afghanistan, Australia, England, New Zealand, Group A Winner, Group B Runner up

Group 2: Bangladesh, India, Pakistan, South Africa, Group B Winner, Group A Runner up

 


Fixtures

First round

Sun, October 16:

  • Sri Lanka vs Namibia – Namibia won the match
  • UAE vs Netherlands – Netherlands won the match

Mon, October 17:

  • West Indies vs Scotland- Scotland won the match
  • Ireland vs Zimbabwe (Hobart, 1 PM PST)

Tue, October 18:

  • Namibia vs Netherlands (Geelong, 9:00 AM PST)
  • Sri Lanka vs UAE (Geelong, 1:00 PM PST)

Wed, October 19:

  • Scotland vs Ireland (Hobart, 9:00 AM PST)
  • West Indies vs Zimbabwe (Hobart,1:00 PM PST)

Thu, October 20:

  • Sri Lanka vs Netherlands (Geelong, 9:00 AM PST)
  • Namibia vs UAE (Geelong, 1:00 PM PST)

Fri, October 21:

  • West Indies vs Ireland (Hobart, 9:00 AM PST)
  • Scotland vs Zimbabwe (Hobart, 1:00 PM PST)

Super 12

Sat, October 22:

  • New Zealand vs Australia (Sydney, 12:00 PM PST)
  • England vs Afghanistan (Perth, 4:00 PM PST)

Sun, October 23:

  • Group A Winner vs Group B Runner up (Hobart, 9:00 AM PST)
  • India vs Pakistan (Melbourne, 1:00 PM PST)

Mon, October 24:

  • Bangladesh vs Group A Runner up (Hobart, 9:00 AM PST)
  • South Africa vs Group B Winner  (Hobart, 1:00 PM PST)

Tue, October 25:

  • Australia vs Group A Winner (Perth, 4:00 PM PST)

Wed, October 26:

  • England vs Group B Runner up (Melbourne, 9:00 AM PST)
  • New Zealand vs Afghanistan (Melbourne, 1:00 PM PST)

Thu, October 27:

  • South Africa vs Bangladesh (Sydney, 8:00 AM PST)
  • India vs Group B Runner up (Sydney, 12:00 PM PST)
  • Pakistan vs Group B Winner (Perth, 4:00 PM PST)

Fri, October 28:

  • Afghanistan vs Group B Runner up (Melbourne, 9:00 AM PST)
  • Australia vs England (Melbourne, 1:00 PM PST)

Sat, October 29:

  • New Zealand vs Group A Winner (Sydney, 1:00 PM PST)

Sun, October 30:

  • Bangladesh vs Group B Winner  (Brisbane, 8:00 AM PST)
  • Pakistan vs Group A Runner up (Perth, 12:00 PM PST)
  • India vs South Africa (Perth, 4:00 PM PST)

Mon, October 31:

  • Australia vs Group B Runner up (Brisbane, 1:00 PM PST)

Tue, November 1:

  • Afghanistan vs Group A Winner (Brisbane, 9:00 AM PST)
  • England vs New Zealand (Gabba, 1:00 PM PST)

Wed, November 2:

  • Group B Winner vs Group A Runner up (Adelaide, 9:00 AM PST)
  • India vs Bangladesh (Adelaide, 1:00 PM PST)

Thu, November 3:

  • Pakistan vs South Africa (Sydney, 1:00 PM PST)

Fri, November 4:

  • New Zealand vs Group B Runner up (Adelaide, 9:00 AM PST)
  • Australia vs Afghanistan (Adelaide, 1:00 PM PST)

Sat, November 5:

  • England vs Group A Winner (Sydney, 1:00 PM PST)

Sun, November 6:

  • South Africa vs Group A Runner-up (Adelaide, 5:00 AM PST )
  • Pakistan vs Bangladesh (Adelaide, 9:00 AM PST)
  • India vs Group B Winner (Melbourne, 1:00 PM PST)

Knockout stages

Wednesday, November 9:

  • Semi-final 1 (Sydney, 1:00 PM PST)

Thursday, November 10:

  • Semi-final 2 (Adelaide, 1:00 PM PST)

Final

Sunday, November 13: 

  • Final (Melbourne, 1:00 PM PST)

 

 

 

 

 

 

 

 

Other Articles